Türkiye’de Sağlıklı Sosyal Girişim Pazar Alanları Oluşturmak

18–19 Mart’ta imece Summit’te gerçekleşecek aynı başlıktaki oturum öncesinde alandan ve Merve’den notlar:

Merve Kavas
4 min readMar 15, 2021

--

Görsel: Ashoka Türkiye — Bu görsel Ashoka Türkiye’den İyi Haberler Aralık Ayı bülteninde yer almıştır.

Hediyenizi Sosyal Girişimlerden Alın Çağrısı

Aralık ayında yılbaşının yaklaşmasıyla bulunduğum topluluklarda sıkça aldığım sorular sonrasında Instagram’da bir rehberle dostlarıma ve çevreme bir çağrıda bulunmak istemiştim. Bu çağrı ve rehber elden ele yayıldı; alandaki öncü kuruluşların bültenlerine ve severek okuduğumuz başkaca bültenlere (İncelikler, Monokrom, Bref); aile ve akraba Whatsapp gruplarına girdi. Instagramda pek çok kişi rehberi yaygınlaştırarak birbirinden güzel mesajlar ve içerikler paylaştı.

Rehber sonrasında gelen tepkiler o kadar iyiydi ki, daha fazlasını yapmak için neler yapabiliriz sorusuyla uzun geceler geçirdim. Benim için şaşırtıcı olan şeyse rehbere gelen olumlu tepkilerin birbirlerinden farklı oluşuydu. Bu tepkilerden bazıları;

 • Daha önce bilmediğim yeni sosyal girişimlerle ve ürünleriyle tanıştım.
 • Bu sosyal girişimleri ve ürünlerini tanıyordum ancak derli toplu şekilde, özel günlerde tekrar bakabileceğim bir halde gördüğüm için mutlu oldum.
 • Tanıdığım sosyal girişimlerin hiç bilmediğim ürünlerini rehber sayesinde öğrendim.

Ardından rehberde yer alan sosyal girişimlerin bazılarıyla rehberin neden bu kadar hızlı yayıldığı üzerine birlikte düşünme şansım da oldu. Rehberin, sosyal girişimler ve ürünleri hakkında yeni ve kolay okunabilir bir bilgi ürettiği konusunda hemfikir olduk.

Ekosistem Geliştirme ve Hareketi Büyütme: birlikte neler yapabiliriz?

Sosyal satın alma alanının gelişmesi; daha fazla sayıda ve farklı tipte aktörün teşvik edilmesi; sosyal girişimlerin ürünlerinin ve hizmetlerinin gelişmesi ve farklılaşması için kişiler, kurumlar ve sektörler arasında eş zamanlı ve farklı fonksiyonlarda işbirliğini gerektirecek.

İlüstrasyon: Joanna Seul

Gözümü alanın öncü kişileri ve kurumlarında, kalbimi daha fazla sayıda sosyal girişimin ayakta kalmasını kolaylaştırabilecek adımlarda tutarak, Kasım ayından bu yana Türkiye’de sosyal girişimleri bir araya getirecek, efektif kampanyalar, savunuculuk faaliyetleri, akran desteği sağlayacak bir çatı örgüt/birlik kurmak üzere çalışıyorum. Bu birlikle, alanda çalışan kuruluşların işbirliği ve desteğiyle hayata geçecek, sosyal girişimcilerin öncü olduğu bir sosyal satın alma kampanyası hayal etmeye başladık ve gerçeğe dönmesi için heyecanla çalışıyoruz. Şu anda planlama aşamasında olduğumuz için henüz kapınızı çalmamış olabiliriz. Yakın zamanda haberleşmek üzere.

Henüz tanışmadığım kişi ve kurumlar için ise > lütfen haberleşelim:

 • Sosyal girişimlerin ürünlerinin satışı ya da yaygınlaşması için çalışan bir platform, aracı kurum ya da destekçi misiniz?
 • Sosyal girişimlerin de ürünlerinin satıldığı fiziksel bir mağaza/dükkanınız mı var?
 • Sosyal girişimci misiniz?
 • Kurumunuzu sosyal girişimlerden satın alma konusunda ikna etmek isteyen ve iyi örneklere, güvenilir dokümanlara ihtiyaç duyan bir dönüşüm lideri misiniz?

Bir Yan Yanalık Fırsatı:

Görsel: imece summit

Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı (TSGA)’nın oturum partnerliğinde imece summit’de gerçekleşecek oturumda, Joon Kurucu ortağı Duygu Vatan, Toyi Kurucu ortağı Ögeday Uçurum ve Euclid Network Bilgi ve Araştırma Yöneticisi Wieteke Dupain ile birlikte Türkiye için bir durum analizi yapacak ve uluslararası çalışmalar ve kampanyalarla hizalanarak neler yapılabileceğini konuşacağız.

Joon ve Toyi gibi ürün, sistem tasarımı ve işbirliği konusunda başarılı, peşlerinden gelen sosyal girişimlere de mentorluk yapan iki sosyal girişimin içgörülerini duymak çok değerli olacak.

Etkinliğe bu linkten kayıt olabilirsiniz.

Buy Social / Sosyal Girişimlerden Satın Alma hakkında alandan kısa kısa:

 • Sosyal girişimcilik alanında Avrupa’daki kuruluşları, ağları, çatı örgütleri bir araya getiren Euclid Network’ün faaliyet alanlarından birisi olan ‘Buy Social’ hakkında daha fazla bilgi almak için imece summit’deki oturumu takip edebilir ya da konferans sonrasında kaydedilecek yayını izleyebilirsiniz. Euclid Network’ün ilgili sayfasından da bilgi alınabilir.
 • Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı’nın Eylül ayında gerçekleştirdiği ‘Köprüler Kurmak’ isimli konferansta ‘Sosyal Girişimlerden Satın Alma’ oturumu sosyal satın alma kavramıyla tanışmak için iyi bir fırsat. Social Enterprise UK’den Dan Gregory ve Good4Trust’dan Uygar Özesmi’nin sunumlarının yer aldığı oturumun kaydı aşağıdaki linkten izlenebilir.
 • Ashoka Türkiye ve Kale Grubu’nun Dünya Gazetesi ortaklığında başlattığı ‘Sosyal Girişimcilik’ yazı dizisinin ‘Adil ve eşit bir ekonomi modeli’ başlıklı yazısında Buy Social hareketi ve sosyal girişimlerden satılma hareketenin nasıl fark yarattığıyla ilgili bilgi bulabilmek mümkün.
 • Good4Trust İzmit Belediyesi işbirliğiyle İzmit Çarşısı’nın faaliyete başladığını duyurdu.
 • Sosyal girişimlerin ve özel sektör kuruluşlarının iyi işbirliklerini görmek beni çok heyecanlandırıyor. Özellikle Impact Hub İstanbul’un yürüttüğü farklı programlarda yer alan sosyal girişimlerin başarılı işbirliklerini sıkça duyuyoruz.
 • 2020 yılında kurulan ‘Sosyalfon’ sosyal girişimi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda özel sektör ve sosyal girişimleri yan yana getirmek için çalışmaya devam ediyor. Ekip yakın zamanda bir bülten ve Youtube video serisine de başladı.
 • Sosyal Ekonomi Blogu, başta kooperatifler olmak üzere sosyal ekonomi ve dayanışma ekonomisi alanı için önemli bir bilgi portalı haline geldi. Yakın zamanda yayınladıkları ‘İktisadın (Gerçekten) Değişmesi Gerekiyor’ yazısı ‘İyi Oluş İktisadı’ ile tanışmak için önemli bir kaynak.
 • Kadınların Elinden, Komşu Bostan, Açık Gıda Ağı gibi platformları takip etmeye devam ediyoruz. Büyük E-ticaret siteleri dışında sizlerin bildiği başka platformlar, aracı yapılar var mı? Haberleşmeyi çok isterim. (kavasmerve@gmail.com)
 • 11 Mart 2021 Cuma günü İngiltere’de ilk defa dijital bir ‘Social Procurement Festival’ gerçekleşti. Festivalde sosyal girişimler ve kurum temsilcileri dijital bir platformda yan yana geldi. Ben de etkinliği takip etme şansı buldum.
 • Dünya Sosyal Girişimcilik Forumu(Social Entrepreneurship World Forum — SWEF) 2021'de yıl boyunca farklı odaklarda etkinlikler gerçekleştirecek. 27–28 Nisan günlerindeyse ana odakları yeni oluşturmaya başladıkları ‘Sosyal Satın Alma Öğrenme Topluluğu’ olacak. Etkinliği yakından takip edeceğiz, eğer katılmanız mümkün olmayacaksa çıktıları ve kaynakları paylaşmayı, bağlantı kurmayı isterim. (kavasmerve@gmail.com)

Sevgilerimle, Merve.

Son güncelleme: 15 Mart 20:30

--

--

Merve Kavas

interested in systems change, systems thinking and systems mapping